Program na siłownię dla osób początkujących i kilka porad

Siłownia to jedno z miejsc, które bardzo chętnie odwiedzają osoby pragnące popracować nad wyglądem swojej sylwetki. Jeśli lubisz urozmaicenia, warto wybrać miejsce, w którym w ramach karnetu można korzystać także z zajęć fitness i innych aktywności. Zumba czy intensywny trening na rowerach to doskonały sposób na brak nudy w planie treningowym. Jeśli jesteś osobą początkującą, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się jakie ćwiczenia warto wykonywać oraz o czym warto pamiętać.

Program na siłownie i inne ważne informacje

Przed wyborem siłowni, warto poszukać najlepszej oferty. Sprawdź, gdzie jest najlepszy i najbardziej różnorodny sprzęt, co otrzymasz w ramach karnetu oraz jakie opinie mają siłownie w Twojej okolicy. Wybór odpowiedniej siłowni jest bardzo ważny. Zazwyczaj bowiem trzeba podpisać umowę na co najmniej kilka miesięcy. Warto wybrać miejsce, które jest dostępne przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu niezależnie od godzin pracy możesz wybrać się na trening.
Jeśli zakupisz już odpowiedni karnet, zadbaj o stosowny strój i obuwie. Koszulka oraz spodnie powinny być przewiewne, skóra musi oddychać. Warto wybrać produkty wykonane z wysokiej jakości materiału, który nie podrażni skóry i zapewni komfort oraz wygodę podczas treningu. Buty zaś muszą zapewnić stabilność stopy, nie mogą jej uciskać, ale nie mogą być także zbyt luźne. Obuwie sportowe to najlepszy wybór dla stałych bywalców siłowni.
Najlepszy program na siłownie skomponuje dla Ciebie trener. Warto poprosić go o pomoc przynajmniej na początku przygody z siłownią. Dzięki temu dowiesz się jakie ćwiczenia wykonywać, a także poznasz odpowiednią technikę. To bardzo ważne, gdyż minimalizuje ryzyko kontuzji a maksymalizuje efekty treningu. Jeśli jednak nie chcesz konsultować się z trenerem personalnym, pamiętaj, aby przed użyciem maszyny na siłowni, zapoznać się z instrukcją i postępować według porad w niej zawartych. Dobry plan treningowy dla osoby początkującej powinien zawierać ćwiczenia takie jak:

  • przysiady,
  • pompki,
  • wspinanie na palce,
  • unoszenie hantli w przód,
  • unoszenie hantli w bok,
  • wyciskanie hantli na ławce w pozycji poziomej,
  • wyciskanie sztangi w pozycji siedzącej.

Warto także zaprzyjaźnić się z bieżnią oraz rowerem stacjonarnym. Pamiętaj, aby stopniowo zwiększać intensywność treningu. Twój organizm potrzebuje odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz uniknąć zakwasów, pamiętaj o tym. Przed przystąpieniem do ćwiczeń wykonaj solidną rozgrzewkę, a po treningu postaw na rozciąganie. Dzięki temu zadbasz o dobrą formę, zminimalizujesz ryzyko kontuzji i zadbasz o swój organizm.