Intensywny wysiłek fizyczny przynosi wiele korzyści. Regularne ćwiczenia to gwarancja dobrej formy, atrakcyjnej sylwetki oraz wytrzymałości i lepszego samopoczucia. Co jednak zrobić, gdy po treningu pojawia się nieprzyjemne odczucie jakim są spięte mięśnie? To częsty problem osób, które ćwiczą regularnie. Jeśli Ty także borykasz się ze spiętymi mięśniami po treningu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na rozbijanie mięśni.
Rozbijanie mięśni – sposoby
Napięte mięśnie po treningu, są wynikiem braku przygotowania do intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli więc planujesz intensywny trening, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, czyli rozgrzewkę. Pamiętaj, iż musi być ona przeprowadzona solidnie, nie żałuj na nią czasu, gdyż zbyt krótka rozgrzewka również może skończyć się nieprzyjemny przykurczami mięśni. Mogą być one spięte nawet przez 24 godziny po treningu, co utrudnia funkcjonowanie i uniemożliwia wykonanie kolejnego treningu w prawidłowy sposób.
Jeśli Twoje mięśnie są zbite po treningu, oto co możesz zrobić, aby je rozbić i poczuć ulgę:
- Masaż – warto wybrać się do profesjonalnego salonu masażu, aby uzyskać najlepszy efekt. Przez zapisaniem się na wizytę zaznacz, iż chodzi o zbite mięśnie po treningu. Dzięki temu profesjonalista będzie wiedział jakiego rodzaju masażu potrzebujesz.
- Akupunktura – to sposób dla tych, którzy potrzebują natychmiastowego efektu. Specjalne igły wbijanie w odpowiednie miejsca rozluźniają zbite mięśnie szybko i efektywnie.
- Ćwiczenia rozciągające – pierwsze minuty mogą być niekomfortowe, ale po rozciąganiu na pewno poczujesz ulgę. W zależności od tego, które partie mięśni są zbite, wybierz odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Tak na przykład na zbite mięśnie brzucha, doskonale zadziała skłon tułowia w tył.
- Rolowanie mięśni – możesz wykonać to w domowych warunkach. Podstawowy roller kosztuje niewiele i jest łatwy w użytku. Rozbijanie w ten sposób jest efektywne, chociaż dosyć nieprzyjemne.
Powyższe sposoby na rozbicie mięśni są skuteczne i przynoszą ulgę. Warto jednak pamiętać, iż najlepiej zapobiegać zbiciu mięśni niż później się męczyć. Pamiętaj więc o solidnej rozgrzewce przed treningiem oraz o rozciąganiu po wysiłku. Warto także postawić na wzmacnianie tych mięśni, które najczęściej są przykurczone po treningu. Jeśli Twoim problemem jest klatka piersiowa, wzmacniaj plecy. Jeśli przykurcze pojawiają się najczęściej w okolicach bicepsów, wzmocnij triceps. Jeżeli najczęściej przykurcze zdarzają się w mięśniach dwugłowych ud, postaw na wzmacnianie mięśni czworogłowych ud. Częste przykurcze mięśni brzucha, oznaczają konieczność wzmacniania lędźwi. Dzięki wzmacnianiu możesz uniknąć zbitych mięśni.