Jak obliczyć bilans kaloryczny

Odpowiednie odżywianie się to jedna z najważniejszych podstaw, gdy decydujemy się rozpocząć treningi siłowe, które mają pomóc osiągnąć upragnioną sylwetkę, czy też kondycję. Bez tego nie ma nawet możliwości, by upragniony efekt osiągnąć. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, dlatego poniższy artykuł pokazuje, dlaczego jest to tak ważne, oraz pokazuje, jak obliczyć bilans kaloryczny, w ten najlepszy sposób.

Dlaczego bilans kaloryczny jest tak istotny

Na dobry początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego bilans kaloryczny jest tak ważny dla każdej ćwiczącej osoby.

Każda osoba, która trenuje, musi sobie zdawać sprawę, że dla jeszcze lepszych efektów powinna znać swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, oraz rzecz jasna stosować do tego wszystkiego odpowiednią dietę. Obliczając taki bilans kaloryczny zdecydowanie łatwiej planować jest posiłki zarówno te przed jak i również po treningowe. To zdecydowanie pozwala w jeszcze krótszym czasie osiągnąć upragnione efekty oraz zyskać ogromną dozę dodatkowej energii i poczucia większego komfortu. Istotny jest w tym wszystkim fakt, że każdy organizm spala kalorie ze zdecydowanie różnym natężeniem, dlatego idealnie jest w tej kwestii perfekcyjnie dopasować te wszystkie proporcje.

Jak obliczyć bilans kaloryczny

Znając już fakt, dlaczego powyższy proces jest tak istotny, to w tym miejscu wypada pokazać, jak obliczyć bilans kaloryczny, w ten idealny sposób.

Jednym z najlepszych sposób na takie obliczenie jest tak zwany kalkulator BMR. Czym w ogóle jest taki kalkulator? Krótko mówiąc, jest to kalkulator, który pokazuje kaloryczne zapotrzebowanie osoby ćwiczącej, jakie potrzebne jest do utrzymania tych podstawowych funkcji organizmu zarówno w układzie nerwowym, jak i również w sercu, wątrobie i nerkach.

Samo działanie takiego kalkulatora jest niezwykle proste. Wystarczy podać swój wzrost, wagę i wiek. Gdy już to zrobimy, następną opcją jest wybranie poziomu swojej aktywności fizycznej. Ostatnim krokiem w tej kwestii jest wybranie celu, do jakiego dążymy. Gdy już wykonamy wszystkie powyższe kroki, kalkulator obliczy, ile wynosi nasza przemiana materii, a poniżej pokaże, jak powinno to wyglądać, w zależności od wybranego przez nas celu końcowego. Bardzo często pokazuje on również dane procentowe rozbite na procent białek, węglowodanów oraz tłuszczy.

To wszystko dobitnie pokazuje, że jeśli chcemy osiągnąć ten perfekcyjny dla nas efekt, to koniecznie powinniśmy postawić na ten właśnie kalkulator, który bardzo szybko pomoże nam dojść do wymarzonego przez nas efektu.