Ból mięśni po siłowni

Oczywistym faktem jest to, że każda osoba, która uczęszcza na siłownię, niezależnie od tego, czy robi to często, czy rzadziej, chce osiągnąć jak najlepsze efekty. Po każdym takim treningu, poza uczuciem zmęczenia występuje jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Jest to rzecz jasna uczucie bólu w mięśniach. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jego występowanie może mieć wiele przyczyn, dlatego poniższy artykuł pokazuje, dlaczego ból mięśni po siłowni się pojawia, jak i również, dlaczego często nie powinno się go bagatelizować.

Kiedy najczęściej pojawia się ból mięśni

Pierwszym aspektem, na który trzeba sobie odpowiedzieć, jest fakt, kiedy najczęściej taki ból mięśni po siłowni się pojawia. Najczęstszym przypadkiem jest fakt, że osoba ćwicząca dopiero zaczyna swoją przygodę z siłownią. To właśnie takie grono osób szczególnie będzie taki ból odczuwać. Innym z przykładów może być osoba, która z różnorakich powodów miała dłuższą przerwę od treningów i teraz postanowiła na nowo powrócić do takiego rodzaju sportowej aktywności. Trzecim powodem występowania takiego bólu mięśniowego jest zmiana planu treningowego na zupełnie nowy, lub częściowy z dołożeniem paru zupełnie nowych ćwiczeń. To szczególnie odczuwalne, gdyż mięśnie przyzwyczajone są już do określonego typu ćwiczeń, a w tym przypadku, to będzie dla nich zupełna nowość.

Jak długo może trwać ból mięśni

Mając na uwadze fakt, skąd najczęściej takie bóle się biorą, trzeba sobie w tym momencie odpowiedzieć na pytanie, od czego zależne jest, jak długo taki ból mięśni będzie się utrzymywał. W tej kwestii bardzo ważna jest wielkość trenowanej partii mięśniowej. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ im większa partia, tym ból jest dłuższy, a takie elementy mięśniowe potrzebują więcej czasu na odpowiednią regenerację. Oczywiście ważna jest również ilość ćwiczeń na daną partię mięśniową. Oczywiste jest, że im więcej ćwiczeń ją obciąży, tym ból będzie o wiele dłuższy. Ostatnim czynnikiem jest rodzaj takich ćwiczeń. Nie od dziś wiadomo, że są takie ćwiczenia, które powodują mniejszy ból, ale są i takie, które zdecydowanie taki większy ból wywołują.

Nie bagatelizujmy bólu mięśni

Bardzo ważne jest, by w żadnym razie nie bagatelizować takiego bólu mięśniowego. Taki ból nie zawsze może oznaczać efekt treningów. W wielu przypadkach może się on okazać efektem nadwerężenia, lub innego uszkodzenia mięśnia, dlatego jeśli taki ból utrzymuje się przez parę dni, to koniecznie w takim razie trzeba to skonsultować z lekarzem, by nie doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Ból mięśniowy jest obecny na siłowni praktycznie cały czas, dlatego warto poznać te wszystkie aspekty z nim związane, by w jeszcze większym stopniu być na niego przygotowanym.[/b]