Zakwasy – dlaczego się pojawiają i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny zakwasów

Jeśli jesteś osobą, która dba o regularną aktywność fizyczną, na pewno wiesz jak uciążliwe są zakwasy po treningu. Oto główne przyczyny pojawiania się zakwasów:

  • powrót do ćwiczeń po przerwie,
  • zbyt duża intensywność ćwiczeń,
  • pomijanie rozgrzewki i rozciągania.

Zakwasy na plecach, udach a może w okolicy brzucha? Nieważne gdzie pojawiają się najczęściej. Możesz ich uniknąć, a kilka skutecznych sposobów znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Sposoby na uniknięcie zakwasów

Zakwasy na plecach czy w innych częściach ciała, są uciążliwe i utrudniają funkcjonowanie. Jeśli chcesz ich uniknąć, musisz skupić się na prawidłowym przebiegu treningu. Po pierwsze przed przystąpieniem do ćwiczeń właściwych, trzeba zawsze wykonać solidną rozgrzewkę. Dzięki temu Twoje ciało zostanie odpowiednio przygotowane na nadchodzący wysiłek. Po treningu warto również zastosować rozciąganie.
Mięśnie są silne, ale mają także pewne ograniczenia. Plan treningowy powinien być ułożony rozsądnie, a intensywność ćwiczeń i obciążenie stopniowane. Dzięki temu osiągniesz lepsze efekty i unikniesz niepotrzebnych zakwasów po treningu. Pamiętaj również o tym, aby w przypadku dłuższej przerwy od ćwiczeń, powrócić do nich z rozsądkiem. Niech pierwszy trening będzie nieco lżejszy.
Jeśli ćwiczyć regularnie, na pewno zależy Ci na jak najlepszych efektach. Pamiętaj jednak o tym, iż każdy potrzebuje czasami odpoczynku i relaksu. Warto zrobić sobie wolne od ćwiczeń i przeznaczyć kilka chwil na to, co relaksuje i odpręża.

Gdy pojawiają się zakwasy..

Jeśli mimo środków zapobiegawczych zakwasy się pojawią, warto skorzystać z rozwiązań takich jak:

  • Ciepła kąpiel – to zawsze dobrze relaksuje nie tylko mięśnie, ale także umysł. Warto dodać do wody kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby wzmocnić odprężający efekt.
  • Środki z apteki – w aptece można znaleźć wiele żeli, które pomagają w przypadku zakwasów. Warto mieć je w zapasie, aby w przypadku konieczności móc ich szybko użyć i poczuć dużą ulgę.
  • Okłady – pomagają zarówno te ciepłe jak i zimne. Wypróbuj te dwie opcje, aby przekonać się, która z nich jest w Twoim przypadku najskuteczniejsza.
  • Masaż – aby skorzystać z najlepszej jakości, warto wybrać się do dobrego salonu masażu. Kilka chwil sprawi, że poczujesz dużą ulgę. Pamiętaj, że dobry masaż odpręża nie tylko mięśnie, ale także umysł. Warto pozwolić sobie na taką przyjemność chociaż kilka razy w miesiącu.