Leczenie wyślizgniętego dysku

Wyślizgnięty dysk odnosi się do krążka międzykręgowego kręgosłupa, który utracił swój normalny kształt i/lub konsystencję. Zmieniony kształt występuje, gdy miękki materiał wewnętrzny krążka (jądro miażdżyste) wybrzusza się lub wycieka z jego zewnętrznej włóknistej powłoki (pierścień włóknisty). ze zsuniętą tarczą.

Twoje krążki międzykręgowe są amortyzatorami kręgosłupa i pomagają równomiernie przenosić obciążenia. Gdy dojdzie do wypadnięcia krążka, cały segment ruchu – w tym sąsiednie kręgi, tkanka łączna, naczynia krwionośne i nerwy mogą zostać zaatakowane. Wyślizgnięcie się krążka jest bardziej powszechne w dolnej części pleców, a następnie w szyi.

Jak dochodzi do wyślizgnięcia dysku?

Dwie najczęstsze przyczyny wypadnięcia lub przepukliny krążka międzykręgowego to:

  • Naturalne zwyrodnienie krążka międzykręgowego, które powoduje, że jądro miażdżyste staje się z wiekiem mniej nawodnione i osłabione.
  • Uraz dysku, który może wystąpić w wyniku podnoszenia dużego ciężaru w niewłaściwej postawie lub w wyniku działania sił zewnętrznych, takich jak uraz kręgosłupa szyjnego.

Rzadko zaburzenia tkanki łącznej kręgosłupa lub zmiany w kształcie kręgów, takie jak krótkie nasady, mogą powodować zsunięcie się krążka międzykręgowego.

Dyski zamknięte, a dyski niezamknięte

Kiedy jądro miażdżyste wysuniętego krążka przecieka do łez pierścienia włóknistego, ale nie wychodzi poza zewnętrzną warstwę krążka, nazywa się to krążkiem zamkniętym. Jeśli jądro miażdżyste całkowicie wycieka poza dysk, nazywa się to dyskiem niezamkniętym.

Wyślizgnięty dysk leczenie Niemcy – znaczenie prawidłowej diagnozy

Lekarz może dokładnie zdiagnozować wyślizgnięcie dysku i wykluczyć inne przyczyny podobnego bólu, takie jak guzy, złamania lub infekcje. Prawidłowa diagnoza pomaga również sformułować skuteczny plan leczenia, aby kontrolować objawy i zapobiegać postępowi uszkodzenia nerwów lub rdzenia kręgowego.