Jak zrobić szpagat? Najlepsze ćwiczenia rozciągające

Szpagat jest bardzo efektowną figurą, a rozciągnięcie się wystarczająco, żeby ją wykonać wcale nie jest takie trudne. Wystarczą regularne ćwiczenia i w około miesiąc będziemy w stanie pochwalić się progresem znajomym. Jakie ćwiczenie rozciągające do szpagatu sprawdzi się najlepiej?

Jak zrobić szpagat?

Szpagat jest jedną z prostszych figur akrobatycznych, ale wymaga intensywnych przygotowań. Możliwe jest przycinek że uda ci się zrobić go już w miesiąc ale będzie to zależało od wielu czynników. Przede wszystkim, liczy się tutaj twój stopień rozciągnięcia. Osoby, które regularnie ćwiczą będą miały tu zdecydowanie łatwiej. Znaczenie mają też predyspozycje genetyczne, gdyż niektórzy naturalnie mają mniej rozciągliwe ścięgna niż inni. Dodatkowo, im jesteśmy starsi tym ciało jest mniej gibkie.

Najlepsze ćwiczenie rozciągające do szpagatu

Przeczytaj te kilka prostych zasad, zanim zabierzesz się za rozciąganie do szpagatu. Dzięki nim twoje ćwiczenia będą znacznie bezpieczniejsze i nie narazisz się na wypadek.
1. Pamiętaj o tym, żeby zrobić przynajmniej 10 minutową rozgrzewkę przed ćwiczeniami. Musisz przygotować swoje ciało do wysiłku fizycznego, żeby nie nabawić się kontuzji.
2. Jeśli czujesz ból, nie próbuj rozciągać się bardziej. W ten sposób bardzo łatwo jest naciągnąć pewne mięśnie. Co więcej, możesz mieć pewność, że będziesz mieć zakwasy.
3. Pamiętaj też o tym, żeby rozluźnić swoje mięśnie. W ten sposób łatwiej będzie je rozciągać.
4. Wykonuj delikatne, powolne ruchy. Stopniowo wydłużaj mięsień, a gdy osiągniesz już maksimum rozciągnięcia, pozostań w tej pozycji na kilka sekund.
5. Zadbaj o swój oddech. Oddychaj powoli i spokojnie.
6. Pamiętaj o tym, żeby ćwiczenia wykonywać symetrycznie, czyli na obie nogi. Szpagat nie uda się, jeśli któraś część twojego ciała będzie do tyłu. Dlatego po rozciągnięciu prawej nogi, zawsze rozciągnij też lewą.
7. Nie wykonuj intensywnego rozciągania przed treningami fitness czy kardio. Możesz się przez to nabawić kontuzji.

I co najważniejsze, ćwicz regularnie

Nawet jeśli wykonujesz najbardziej skuteczne ćwiczenia, nie uda ci się zrobić szpagatu, jeśli nie będziesz robić ich regularnie. Najlepiej jest ćwiczyć codziennie, robiąc sobie przerwę co kilka dni. Dzięki temu nasze mięśnie się zregenerują i będą gotowe do kolejnych ćwiczeń. Minimalnym czasem rozciągania do szpagatu jest miesiąc, ale niektórym może zająć to mniej lub więcej. Nie poddawaj się, próbuj dalej, bądź wytrwały, a z pewnością w końcu ci się uda!