Jak zacząć ćwiczyć od zera? – Praktyczne rady

Chcesz nieco schudnąć? A może marzysz o nabraniu masy mięśniowej? Niezależnie od tego jaki jest Twój cel, zastanawiasz się jak zacząć ćwiczyć od zera. Wprowadzenie regularnych treningów do swojego życia to ogromna zmiana, która może okazać się trudna na początku, ale bardzo szybko można zbudować z niej nawyk. W tym artykule poznasz kilka sprytnych sposobów na wprowadzenie aktywności do Twojego codziennego życia!

Jak zacząć ćwiczyć od zera?

Przede wszystkim zastanów się nad swoim planem treningowym. Musisz zdecydować ile czasu jesteś w stanie poświęcić na ćwiczenia i kiedy chcesz je wykonywać. Na początku warto ćwiczyć przynajmniej 30 minut 3 razy w tygodniu. Znajdź odpowiedni dla siebie czas, w którym nie będziesz przesadnie zmęczony i które nie będzie kolidował z innymi aktywnościami w ciągu dnia.
Planując ćwiczenia postaraj się, żeby były one różnorodne. W ten sposób, nie tylko schudniesz, zwiększysz swoją wydolność i rozbudujesz mięśnie, ale też nie będziesz się nudzić. Zastanów się nad którymi częściami ciała chcesz pracować i wybierz dostosowane do nich zestawy ćwiczeń. W internecie znajdziesz wiele takich planów, z których możesz skorzystać zupełnie za darmo.
Warto też zastanowić się jakich narzędzi będziesz potrzebować do wykonywania ćwiczeń. Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, z pewnością przyda ci się dobrej jakości mata do ćwiczeń i odpowiednie buty. Nie musisz wydawać majątku na sprzęt, ale warto zadbać o podstawy, które sprawią, że twój trening będzie przyjemniejszy. W inne gadżety zainwestujesz dopiero wtedy, gdy poczujesz, że ćwiczenia to coś dla ciebie.

A może siłownia?

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, najłatwiej będzie zapisać się na siłownię. Znajdziesz tam wykwalifikowanych trenerów, którzy odpowiedzą na wszystkie twoje pytania. Podpowiedzą ci też jak korzystać z poszczególnych maszyn i zadbają o to przycinek żebyś nie zrobił sobie krzywdy. Co więcej, wiele siłowni oferuje specjalne programy i zajęcia grupowe, na które możesz się zapisać. Tego rodzaju zajęcia są bardzo motywujące i pozwolą ci na poznanie innych entuzjastów sportu. Co więcej, na siłowni będziesz mieć dostęp do wielu różnych sprzętów w cenie karnetu. Będzie to o wiele tańsze niż inwestowanie w całe wyposażenie do treningów w domu.
Możesz też zapisać się na basen, zajęcia z jogi, czy pilates. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo różnych zajęć sportowych i wygląda na to, że pojawiać będą się nowe. Ta różnorodność pozwoli ci na znalezienie treningów, które będą sprawiać ci satysfakcję i na które będziesz chodzić z uśmiechem na twarzy.