Dobra pora na posiłek dla osób trenujących

Rozgrzewka i rozciąganie – pamiętaj o tym

Jeśli sport ma w Twoim życiu znaczenie, na pewno ćwiczysz regularnie. Pamiętaj jednak o tym, aby przed treningiem wykonać stosowną rozgrzewkę. Dzięki temu Twój organizm zostanie prawidłowo przygotowany na nadchodzący wysiłek. Po treningu nie należy pomijać rozciągania, które zminimalizuje ryzyko zakwasów. Ważną kwestią jest także jedzenie. Posiłek przed czy po treningu? – wiele osób zadaje sobie takie pytania. W kolejnych akapitach artykułu znajdziesz na nie właściwą odpowiedź. Zapraszamy do lektury.

Posiłki a trening – to warto wiedzieć

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy posiłek przed czy po treningu będzie lepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od rodzaju treningu oraz celu, jaki chce osiągnąć osoba trenująca. Na pewno nie należy ćwiczyć, jeśli jest się głodnym. Organizm bowiem potrzebuje odpowiedniej ilości energii. Jeśli Twój trening odbywa się rano, nie musisz jeść śniadania przed nim. W przypadku odczuwania głodu, warto jednak zjeść lekkie śniadanie przed wysiłkiem. Jeśli trenujesz w ciągu dnia, warto zjeść przed treningiem. W tym przypadku również należy wybierać lekkie posiłki. Warto spożyć chude mięso lub rybę oraz ryż lub kaszę. Produkty bogate w błonnik pokarmowy powinny znaleźć się w diecie.
Pamiętaj o tym, że intensywność i czas trwania treningu również mają znaczenie. Jeśli Twój trening trwa ponad godzinę, zjedz posiłek przed jego wykonaniem. Jeśli ćwiczysz ponad półtorej godziny, warto wykorzystać ten czas dobrze. W trakcie takiego treningu uzupełniaj utratę minerałów, poprzez picie na przykład napoju izotonicznego.
Jeśli wolisz zjeść po treningu, warto odczekać odpowiednią ilość czasu. Mięśnie wciąż pracują, przez około 30 minut. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie po treningu.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zjeść przed czy może po treningu. Okazuje się, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od diety, samopoczucia, pory i intensywności oraz długości ćwiczeń. Rano warto zjeść po treningu, ale w przypadku odczuwania głodu, można zjeść przed jego wykonaniem, stawiając na lekkie posiłki. Jeśli ćwiczysz po południu, warto zjeść przed treningiem, aby przygotować organizm do wysiłku. W tym przypadku również dobre będą lekkie posiłki. Jeśli decydujesz się na jedzenie po treningu, odczekaj około godzinę, gdyż mięśnie pracują przez około pół godziny po zakończeniu aktywności fizycznej