Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas – choć wiąże się on z wieloma pozytywnymi emocjami, często nawet przez kilka miesięcy dochodzi o pojawiania się różnych dolegliwości. I choć niegdyś większości ciężarnym zalecano odpoczynek i częste leżenie dziś wiadomo, że umiarkowana aktywność fizyczna znacząco pomaga w zachowaniu sprawności, poprawia samopoczucie oraz ułatwia poród i dochodzenie do siebie w trakcie połogu.
Aktywność fizyczna w ciąży – przeciwwskazania
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który oceni stan naszego zdrowia oraz bezpieczeństwo dla dziecka. Niektóre ciążowe choroby, a nawet fizjologiczna budowa kobiecego organizmu, mogą być znaczącym przeciwwskazaniem do prowadzenia aktywnego stylu życia. Ze sportu powinny całkowicie zrezygnować kobiety z łożyskiem przodującym. W przypadku rozejścia mięśni brzucha oraz rozejścia kości spojenia łonowego przed wykonaniem ćwiczeń należy skonsultować się z fizjoterapeutą. Także kobiety cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę ciążową czy problemy z krzepliwością krwi powinny zdecydować się na rozmowę z lekarzem i wykonaniem dodatkowych badań przed rozpoczęciem aktywności. Należy pamiętać również, że każda aktywność spala kalorie, przez co należy bardziej zadbać o dietę. Tabele spalania kalorii pomogą w ostatecznym ułożeniu zbilansowanego jadłospisu.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Kobietom w ciąży najczęściej poleca się pływanie oraz wodne zajęcia na aqua aerobiku – wyporność wody znacząco odciąża kręgosłup, tym samym pozytywnie wpływa na kości i stawy. W większych miastach można znaleźć wiele zajęć grupowych dla kobiet w ciąży m.in. na pilatesie, jodze czy łagodnym aerobiku. W przypadku zdrowej ciąży nie ma przeciwwskazań do uprawiania wielu sportów, w tym biegania czy uczęszczania na siłownię. Należy zrezygnować z ćwiczeń obarczonych dużym ryzykiem upadku lub kontuzji (np. jazdy na rolkach, jazdy konnej, sportów kontaktowych, uprawiania sztuk walki), które mogłyby spowodować zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. W ciąży wskazane są za to spacery, ćwiczenia wykonywane z piłką, rozciąganie, a także delikatne ćwiczenia wydolnościowe i lekka aktywność siłowa, która wzmacnia mięśnie.